Program festiwalu - sobota

Rozkład jazdy

Dom o Zielonych Progach

Fot. Jerzy Dziedziczak Minęło już ponad 10 lat od chwili, gdy Dom o Zielonych Progach zaistniał w krainie piosenki turystycznej. Wdarł się do niej przebojem, zdobywając Grand Prix festiwalu YAPA 2002, i jest z nami do dziś. Wciąż zadziwia świeżością i ewoluuje, szukając dla siebie własnej artystycznej drogi. Prezentuje świetną synergię energicznego folku, delikatnej poezji i piosenki rodem z górskich szlaków. Najnowsze utwory i płyty zespołu zakręcają mocno w stronę krainy łagodności, stanowią w większości interpretacje wierszy poetów zakochanych bez reszty w beskidzkich szlakach. Posłuchajcie ich na oficjalnym kanale YouTube.

Obecny skład zespołu to: Wojtek Szymański (gitara, wokal), Bartosz "Pelton" Zalewski (gitara basowa i wokal), Basia Mendyk (wokal) i Marcin Skaba (skrzypce). Na scenie wspomogą ich Gertruda Szymańska (perkusja) i Józef Rusinowski (klawisze).

Na Bani

Historia tego trójmiejskiego zespołu sięga września 1992 roku, kiedy to jego ówcześni członkowie zasiedli przed schroniskiem na Przegibku i spojrzawszy na górę o nazwie Bania ułożyli swoją pierwszą piosenkę. Początkowo działali pod nazwą HGW (Hej Góry Wysokie), później przemianowali się na "Na Bani". Od tej pory grywali na festiwalach jako wolna grupa, przez którą przewinęło się kilkunastu artystów.

Wraz z powstaniem projektu "W górach jest wszystko co kocham" zespół "Na Bani" przeżył swoisty renesans. Jego piosenki zaczęły pojawiać się na "wgórowych" składankach z poezją śpiewaną. Znajdziecie je także na tej najnowszej, dziewiątej! :-).

Skład zespołu tworzą: Maria "Mysza" Michalska, Iwona "Izolda" Trojanowska, Bartek Adamczak, Tom Borkowski, Krzysztof Gardulski, Tomek Nalikowski i Cezary Rogalski.

Bez Zobowiązań

Fot. Nurek

Kasia, Robert i „Śmiały” muzykowali wspólnie od lat, korzystając zwykle ze wspólnych pobytów w chatce na Niemcowej w Beskidzie Sądeckim. Dopiero udział w projekcie „W górach…” skłonił ich do wdrożenia się w bardziej zorganizowaną formę - nader znacząca nazwa grupy wymyślona została specjalnie ze względu na pierwszą płytę z cyklu.

Atutem zespołu są przede wszystkim niebanalne kompozycje i świetne teksty, co razem daje magiczną mieszankę. Członkowie grupy dysponują ponadto ogromnym repertuarem swoich i cudzych piosenek, co zwłaszcza w warunkach „ogniskowych” pozwala na wielogodzinne, nie nudzące się granie i śpiewanie, często przeciągające się do rana. I w takim właśnie niezobowiązującym graniu zespół woli się realizować, nieczęsto pojawiając się na scenicznych występach przed publicznością, a festiwale ignorując wręcz z założenia

Apolinary Polek & Dobry Diabeł

Fot. Łukasz Pompa

Znany też jako Paweł Oleszczuk autor i wykonawca piosenek, śpiewak i muzykant, laureat wielu poetyckich festiwali (w tym Bazuny). Koncertuje na różnych scenach od 1999 r. Gra na gitarze akustycznej, harmonijkach ustnych i trochę na banjo. Jego repertuar to piosenki, w których odbija się przyroda, droga i to, co najgłębsze w człowieku. Gra swoje utwory solo lub z zespołem, akustycznie, bez perkusji, dążąc do osiągnięcia pełni naturalnego brzmienia instrumentów i głosów. Żeby płynęło prosto z serc, człowieczych i drewnianych.

Zdecydowana większość piosenek to twórczość autorska. Poza tym POlek tłumaczy pieśni Boba Dylana, Leonarda Cohena, Bruce'a Springsteena i innych anglojęzycznych autorów i pisze muzykę do słów polskich poetów takich jak Zbigniew Herbert, Jacek Kaczmarski, Jerzy Harasymowicz, Bolesław Leśmian i Edward Stachura. Na tegorocznym Przeglądzie Apolinary wystąpi w ramach zespołu – a właściwie muzycznego projektu – Dobry Diabeł.

YesKiezSirumem

Fot. Łukasz Pompa

Zespół istnieje już 16 lat, jego egzotyczna nazwa oznacza w języku armeńskim "kocham cię". Specjalnością YesKiezSirumem jest muzyczny warsztat pełen niespodzianek i eksperymentów. Specyficzne i przebogate instrumentarium (gitary, bas, pianino, akordeon, perkusja, flety, duduk, trąbita, darabuka, melodica, fagot) buduje klimat, w którym świetnie czują się rytmy zapożyczone z niezliczonej ilości kultur.

Warto docenić walory poetyckie YezKiezSirumem. W twórczości zespołu znajdziemy muzyczne aranżacje utworów Tetmajera i Leśmiana, które ubrane w szatę dźwięków zyskują zupełnie nowy, magiczny charakter.